Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 41

Wczoraj 34

Ten tydzień 41

Ten miesiąc 648

Wszystkie 886039

Wielkość czcionki

Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie zaprasza na spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim, które odbędzie się w Bielawskiej Placówce Muzealnej przy ul. Piastowskiej 19b 20czerwca 2011 r. o godz.  17.00.


 


Stanisław Srokowski urodzony 29 czerwca 1936 roku w miejscowości Hnilcze koło Podhajec na Kresach Wschodnich. Autor blisko 50 książek, powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, dzieł translatorskich, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów. Laureat wielu nagród za powieści, sztuki teatralne, poezję. Stanisław Srokowski od lat opowiada w swoich książkach o wielkości i dramacie polskich Kresów. O tym jak one wyglądały, o miłości, obyczajach, nacjach, językach i religiach. Opowiada o Lwowie, Stanisławowie, Tarnopolu, Wilnie, Wołyniu, Kołomyi, o wielu miastach, miasteczkach i wsiach.

Srokowski opowiada trudną prawdę w takich książkach jak Duchy dzieciństwa, Repatrianci, Nienawiść.

W swoich ostatnich powieściach tzw. kresowych: Ukraiński kochanek (2008) i Zdrada (2009), nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Teraz wchodzi na rynek od dawna oczekiwana nowa powieść Srokowskiego pt. Ślepcy idą do nieba z serii powieści kresowych. To historia człowieka, przeciwko któremu sprzysiągł się cały świat, ludzie i los. Pisarz z ogromną pasją i determinacją podąża śladami wolności i prawdy. Stworzył nowe, bulwersujące obrazy, pełne niezwykłego blasku i dzikiej fantazji.

Książki kresowe:

Duchy dzieciństwa, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1985

Repatrianci, Czytelnik, 1988, 1989

Nienawiść, Prószyński i S-ka, 2006

Ukraiński kochanek,Wydawnictwo Arcana, 2008

Zdrada, Wydawnictwo Arcana, 2009

Ślepcy idą do nieba, Wydawnictwo Arcana, 2011