Dzieci, osioł, zebra i koń

7 listopada w naszej bibliotece odbyły się czytanki dla przedszkolaka pod tytułem „Dzieci, osioł, zebra i koń”.  Grupa „Pszczółki” ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego razem z nauczycielką Danutą Grzesiak szybko weszła w grę słowno-ruchową. Dzieci rozpoczęły od szukania w Pokoju Spotkań postaci osiołka, zebry i konia. Drewniany konik na biegunach, kukiełka osiołek Kłapouchy i zebra z okładki książki pomogły maluchom rozpoznać podobieństwa tych zwierząt. Teledyski „Pani Zebra” i „Kukułka i osioł” oraz quiz obrazkowy pogłębiły wiedzę o budowie i odgłosach zebry i osiołka. Przejście przez ulicę w poziome paski nosi nazwę „zebra”, grzywę konia można uczesać w warkocz a osioł nie zawsze jest uparty. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały zagadki, wykonały taniec w kręgu i naśladowały stukot kopyt.

„Jedna noga tupie: tup, tup, tup/ Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk/ Konik skacze sobie: hop, hop, hop/ Koniku w drogę! Wioooooooooooo!

Czterolatki słuchały wiersza Jana Brzechwy „Konik polny i boża krówka”, żeby później odszukać z wybranych przez siebie książek, która opowiada przygodę polnego konika i biedronki. Dzieci z zaciekawieniem przeglądały książeczki o prawdziwych koniach i konikach z baśni. Metodą głosowania uczestnicy spotkania wybrali do głośnego czytania jedną z opowieści ze zbioru „Baśnie czarodziejskich kucyków” Nicoli Baxter.

„Patataj, patataj, Pojedziemy w cudny kraj! Tam, gdzie Wisła modra płynie, Szumią zboża na równinie. Pojedziemy, patataj… A jak zowie się ten kraj? (…)

Spotkanie w bibliotece było niezwykle udane, przedszkolaki będą pamiętać je na długo.. Życzymy sobie takich radosnych, cierpliwych i skorych do zabawy czytelniczej gości.