13 czerwca odbyły się w naszej bibliotece ostatnie przed wakacjami „Czytanki Dzieciaczka” pod hasłem „Dobre rady”. Gorący czas trochę rozleniwia ludzi, ale nieoczekiwanie chłopiec ze swoją mamą zostali na zajęciach. Było niezwykle miło i zabawnie. Raz czytaliśmy, później rymowaliśmy i spacerowaliśmy po bibliotecznym lesie. Cha, Cha! Wykonane polecenia - „Zbieramy grzyby!”, „Gonimy motyle!”, „Zrywamy szyszki!”. Rada małego Konrada, dzieci powinny mówić rodzicom, gdzie będą się bawić.

W trakcie rozmowy wymienione zostały zasady bezpiecznego zachowania: w czasie wędrówki po lesie, nad wodą, na wsi, spotykając nieznajomych lub obce zwierzęta. Dzieci uwielbiają psikusy, lecz warto nie zapominać o grzecznym zachowaniu. Wiersze „Dzieci” Danuty Gellnerowej i „Piękne zwyczaje” Czesława Janczarskiego w poetycki sposób potwierdziły wcześniejszą rozmowę. Zabawa w skojarzenia np. Słońce-Gorąco-Lato i rymowanki „Płynęła sobie rzeczka” oraz „Raz i dwa” dały nieco humoru uczestnikom spotkania. Nadszedł czas przeglądu książek o dobrych radach, dobrych uczynkach, radzeniu sobie z emocjami i sposobach na nudę.

Chłopiec wybrał do głośnego czytania „Zbójecki skarb” o tym, że „nie wszystko w świecie złotem jest! Nie wszystko, co się świeci” oraz „Nowa moda” o tym, jak rodzinka uradziła, że wybiorą się na wycieczkę rowerami, „bo nie trują spalinami”. Teksty pochodzą ze zbiorków wierszy z morałem „Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady II”, „Teatrzyki z morałami czyli Rady nie od parady IV” napisane przez Małgorzatę Strzałkowską.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM MALUCHOM I ICH RODZICOM za udział w podróży czytelniczej.

Sezon „Czytanki Dzieciaczka” 2018/2019 uważamy za zakończony!