Dyskusyjny Klub Książki

Archiwum Regionalne

Historia Bielaviana

Statystyki

279355
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkich
872
937
3681
114932
18874
29874
279355

Twoje IP 54.204.163.26
Dzisiaj: Kwi 24, 2014

Partnerzyjaskółki z bibliotecznej półki 37

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym MBP

przy ul. Piastowskiej19c


Abbi Glines - O krok za daleko

Od miłości do nienawiści Od pożądania po namiętność Blair ma dziewiętnaście lat, jest niedoświadczona i delikatna. Może polegać wyłącznie na sobie. Tak się złożyło, że zostało jej tylko kilka rzeczy osobistych, stary pikap i broń w schowku - tak na wszelki wypadek. Jej ostatnią deską ratunku jest ojciec, którego nie widziała od lat. Rush ma wszystko. Jest młody, przystojny, bogaty i ma boskie ciało! W dodatku to syn znanego muzyka. Za takim chłopakiem jak on dziewczyny pójdą w ogień. Kiedy Rush i Blair spotykają się, wybucha między nimi pożądanie, które sprawia, że wszystko inne przestaje się liczyć. Uczucie, o którym każdy marzy, by przytrafiło się choć raz w życiu. Wiedzą, że jednak nie powinni być razem. Że ich miłość to tabu i nie wolno im wkraczać na zakazane dla nich obszary namiętności. Czy posuną się o krok za daleko?

 

Federico Moccia - Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić

Niki i Alex od dwóch lat są szczęśliwą, zakochaną w sobie parą. Ona rozpoczyna studia na wydziale humanistycznym, on, starszy od niej o siedemnaście lat, pracuje w agencji reklamowej i jest spełnionym człowiekiem sukcesu. Pewnego dnia Alex zabiera swoją ukochaną na weekend do Nowego Jorku, podczas którego jedną z atrakcji ma być wieczorny lot helikopterem i lądowanie na dachu Empire State Building. Kiedy zbliżają się do słynnego wieżowca, w jego oknach na ostatnim piętrze zapala się napis: Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić. W ten sposób Alex oświadcza się Niki, a ta zachwycona się zgadza. Tylko czy na pewno to jest dobra decyzja? W odpowiedzi na to pytanie pomogą Niki jej nieodłączne przyjaciółki: Olly, Erica i Diletta, u których od czasów szkolnych też wiele się zmieniło. Federico Moccia kolejny raz z trafnością i humorem opisuje życie współczesnych 20- i 30-latków. Kontynuacja losów bohaterów bestselleru Wybacz, ale...

 

 

Jennifer Bosworth – Dziewczyna, którą kochały pioruny

 

Mia Price to dziewczyna, którą kochają pioruny. Los Angeles jest jednym z niewielu miejsc, gdzie czuje się bezpieczna. Do czasu gdy trzęsienie ziemi niszczy miasto. Wokół panuje chaos. Plaże zmieniają się w gigantyczne wioski namiotów. Śródmieście jest rumowiskiem, pośrodku którego wznosi się zagadkowa Wieża. Nowy prorok wieszczy koniec świata. Dwie walczące ze sobą sekty gromadzą coraz więcej wyznawców, obie widzą w Mii klucz do wypełnienia dwóch apokaliptycznych przepowiedni...Tajemniczy Jeremy obiecuje ją chronić, lecz czy jest tym, za kogo się podaje? Mia nie jest tego pewna. Wie tylko, że jego dotyk jest bardziej elektryzujący niż uderzenie pioruna…

 

 

Sabina Berman - Dziewczyna, która pływała z delfinami

 

Karen zawsze była inna. Kiedy ciotka odnalazła ją w pustym domu, dziewczynka nie potrafiła mówić, czytać, pisać ani przebywać wśród ludzi. Nie wiedziała, co znaczy smutek, radość czy miłość. Miała za to niemal fotograficzną pamięć i niezwykle oryginalne spojrzenie na świat. Dobrze czuła się tylko, nurkując w głębiach oceanu, wśród ryb i delfinów. Żeby żyć wśród ludzi, musiała się nauczyć najtrudniejszego – wyrażania najprostszych emocji. Niezwykle uzdolniona, o ponadprzeciętnej inteligencji Karen nie jest według innych zdolna do miłości. Ale czym kieruje się dziewczyna, która zrobi wszystko, by skrócić cierpienia zabijanych zwierząt? Jej nowatorskie metody zmieniły świat i nie wszyscy potrafią to zaakceptować. Lecz Karen nie interesuje to, co myślą o niej inni. Karen wie, co jest ważne.

 

 

Jennifer E. Smith - Tak wygląda szczęście

 

Graham Larkin oraz Ellie O’Neill poznają się – choć tylko wirtualnie – gdy Graham przypadkowo wysyła do Ellie dwa e-maile w sprawie swojej domowej świnki Wilbura. Dwoje siedemnastolatków nawiązuje internetową znajomość, mimo że mieszkają na dwóch krańcach kraju i nawet nie znają swoich imion. W błyskotliwej korespondencji dzielą się szczegółami ze swojego życia, lecz nie mówią sobie wszystkiego. Graham nie wie o tajemnicy ukrytej w drzewie genealogicznym Ellie, a ona jest nieświadoma życia Grahama w świetle reflektorów. Splot okoliczności sprawia, że ich znajomość przenosi się z sieci do rzeczywistości. Lecz czy ludzie z tak różnych światów mogą być razem?

 

 

Sophie Mckenzie - Poszukiwana

 

Minęły już dwa lata od wydarzeń opisanych w książce pt. „Zaginiona”, ale życie w dalszym ciągu nie rozpieszcza szesnastoletniej Lauren - presja egzaminacyjna oraz niedawna tragedia rodzinna zbierają obfite żniwo w życiu dziewczyny. Pewnego dnia biologiczna matka Lauren zabiera swoje córki na wakacje w nadziei, że wspólnie spędzony czas pomoże zacieśnić rodzinne więzi. Niestety, już w pierwszych dniach wypoczynku jedna z sióstr znika w okolicznościach bardzo podobnych do tych, w których zniknęła sama Lauren dwa lata wcześniej. Porywacze żądają ogromnego okupu w zamian za bezpieczny powrót Madison do domu. Czy Lauren zdoła uratować swoją siostrę i spowodować, że koszmar minionych lat nigdy już nie powróci?

 

jaskółki z bibliotecznej półki 36

Holly Webb - Szukając misia

W ogródku Bena i Cassie mieszka prawdziwy miś! Ma złociste futerko i chowa się wśród roślin w szklarni. Poza tym bardzo lubi krokieciki. Kiedy wieczorami przemyka przez ogród, dzieci są tak podekscytowane, że nie mogą spać! Czy miś pomoże Benowi rozwiązać problem w szkole i odzyskać przyjaciela?

 


Kathryn Littlewood - Magiczna Cukiernia

Rodzina Rozmarynki Szczęsnej ma sekret. To Almanach Wiedzy Kulinarnej Szczęsnych – stara księga z czarodziejskimi przepisami. Kiedy rodzice wyjeżdżają, opiekę nad księgą i młodszymi braćmi powierzają Rozmarynce. Dziewczynka jak oka w głowie pilnuje klucza do drzwi, za którymi kryje się almanach. Jednak pewnego dnia postanawia wypróbować parę przepisów – przecież muffiny miłości czy ciasteczka prawdy nie mogą nikomu zaszkodzić… Niespodziewanie dom odwiedza tajemnicza kobieta, przedstawiająca się jako ciotka Lily. Na dowód przynależności do rodziny pokazuje znamię w kształcie chochelki. Ale czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? I po co właściwie przyjechała?

 


Jacqueline Wilson - Czworo Dzieci i Coś

Róża i Robert wcale nie mają ochoty spędzać wakacji z nową rodziną swojego taty. Woleliby się w spokoju pobawić albo poczytać, ale przyszywana siostra, Psujka, ciągle im dokucza. Wszystko się zmienia, kiedy w czasie pikniku odnajdują kudłatego Piaskoludka, który ma moc spełniania życzeń. Kto wymyśli najciekawsze życzenie? Jakie czekają ich przygody? I co najważniejsze - czy w końcu uda im się zaprzyjaźnić?

 

 

Agata Hryniewicz - Kacper i piraci

 

"Kacper i piraci" to pełna przygód książka o pewnym chłopcu, który za sprawą magicznej książki przenosi się do świata piratów i wraz z nimi bierze udział w wielkiej wyprawie w poszukiwaniu skarbu! Czy nie wystraszy się burzy, morskich potworów i szalejących wulkanów? Czy zaprzyjaźni się z Kapitanem, Kuternogą, Jednookim i Baryłką? Przenieście się wraz z Kacprem do krainy fantazji, pełnej wyzwań i przygód i znajdźcie odpowiedzi na powyższe pytania!  

 

 

David Glover - Zamek zagadek. Matematyczne śledztwo

 

Matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR
Ktoś włamał się do Zamku Zagadek, a Ciebie poproszono o rozwiązanie tej sprawy. Jeśli zawiedziesz, sprawcy na dobre uciekną z łupem!

Matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR

Ktoś włamał się do Zamku Zagadek, a Ciebie poproszono o rozwiązanie tej sprawy. Jeśli zawiedziesz, sprawcy na dobre uciekną z łupem!

Matematyczne śledztwo” to seria książek, która ma za zadanie zachęcać dzieci do ćwiczenia i stosowania w praktyce zdolności matematycznych poprzez wciągające historie kryminalne. Książka pełni funkcję gry, w której dziecko musi rozwiązywać zadania matematyczne, by podążać do pasjonującego rozwiązania. Książki z tej serii nie mają klasycznej struktury. Czytelnik „skacze” po nich w przód i w tył, zależnie od odpowiedzi na poszczególne pytania. Przy prawidłowych rozwiązaniach przechodzi do dalszej części opowieści. W przypadku błędnej odpowiedzi narrator wyjaśni zagadnienie matematyczne, po czym odeśle czytelnika z powrotem do danego zadania. Dodatkową pomoc stanowi słowniczek na końcu książek.

Przeżyj emocjonującą przygodę i zostań bohaterem!
Rozwiązuj zadania, które zdecydują o przebiegu akcji. Wypełnij misję, a przy tym szlifuj swoją wiedzę matematyczną!

W Dziale Dziecięco-Młodzieżowym są jeszcze inne tytuły tej serii! Pytaj o „Jaskinię tropów”, Muzeum tajemnic”.

 

 

Elżbieta Safarzyńska - Kilka bajek o duszku Eugeniuszku

 

Duszek Eugeniuszek mieszka w małym miasteczku, w starym domku i… narzeka, że nie ma przyjaciół. Ale to się zmieni szybciej, niż się Wam wydaje.

Kilka bajek o duszku Eugeniuszku” to zbiór ciepłych, zabawnych opowieści o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji samego siebie. Ale uwaga: czytanie tej książki grozi niejednym dreszczykiem na plecach!

 

jaskółki z bibliotecznej półki 35

Agnieszka Stelmaszyk - Sekret Wielkiego Mistrza 

Sekrety! Tajne organizacje! Akcja!

Lato w Polsce zapowiadało się cudownie! Lasy, łąki, pyszne czereśnie prosto z drzewa! Do tego turniej rycerski i niezapomniane pojedynki. Tak, wakacje upłynęłyby na błogim lenistwie, gdyby… ktoś nie zamknął Bartka, Ani i ich przyjaciół w tajemnej komnacie! Nie obrabowano sejfu w zamku wujka Ryszarda! I nie próbowano schwytać go w Wiedniu! Co się dzieje?! Czas rozwikłać zagadkę! Ostrowscy i Gardnerowie ruszają tropem legendarnego relikwiarza. Czy zaprowadzi ich do zaginionego skarbca Zakonu Krzyżackiego? Czy sekret Wielkiego Mistrza okaże się pułapką? Pytanie, kto jest zdrajcą, a kto przyjacielem, skoro nawet panna Ofelia skrywa tajemnicę, o której nikomu się nie śniło…

 

Barbara Gawryluk - Dziewczynka z fotografii 

Natalia i Karina planują w czasie wakacji odwiedzić Lwów i tam odszukać ślady Selmy, tajemniczej sąsiadki, słynnej tancerki, występującej na najważniejszych scenach świata. Tylko czy rodzice Kariny pozwolą jej jechać w tak długą i wyczerpującą podróż? No i jeszcze ten Mats, coraz częściej przepada bez wieści i dopiero po kilu dniach wysyła esemesa. Tymczasem Natalię i Karinę pochłania również zagadka nieznajomej dziewczynki z fotografii.


Grzegorz Kasdepke - Fochy Fortuny czyli niezwykły słownik Kuby i Buby


 

Podobno niektórzy nauczyciele nie wyobrażają już sobie szkoły bez książek o Kubie i Bubie. Dzieci także. Bo najprzyjemniej uczyć się z uśmiechem na twarzy. A jeszcze przyjemniej chichotać, nie wiedząc nawet, że czegoś się właśnie uczymy. Tym razem nieznośne bliźniaki pomogą młodym czytelnikom zrozumieć znaczenie rzadko używanych wyrazów. Ale nie jest to książka o archaizmacha w każdym razie nie tylko o nich. Czytając szkolne lektury, dzieci często trafiają na niezrozumiałe słowa. I to właśnie one pojawiają się w Fochach fortuny!

 

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43.

jaskółki z bibliotecznej półki 34

Sylvia Plath - Garnitur na każdą okazjęZnana amerykańska poetka Sylvia Plath napisała kilka lekkich opowiadań dla dzieci. Jednym z nich jest „Garnitur na każdą okazję”. Tytułowy garnitur na każdą okazję, to marzenie 7-letniego Maxa Nixa, który mieszka wraz z rodzicami i sześciorgiem braci w małym miasteczku i – jako najmłodszy – nie ma jeszcze garnituru. Pewnego dnia przychodzi do domu Nixów tajemnicza paczka, która, jak się okazuje, kryje w sobie piękny, wełniany, włochaty, nowiuteńki, musztardowo-żółty garnitur. Otrzymuje go Max i dumnie, z podniesioną głową nosi swój wymarzony ubiór. Każdy, kto jest najmłodszy w rodzinie, każdy, kto nosił ubrania po starszym bracie, może zrozumieć takie marzenie. Uwierzmy w swoje marzenia i zmieniajmy świat tak, by lepiej się w nim czuć. Historyjka jest urocza a ilustracje stylizowane na autentyczne obrazki dziecięce oraz tekst wydrukowany różnymi rozmiarami czcionki świetnie korespondują z treścią i jasno dają do zrozumienia, dla kogo przeznaczona jest książka.Rafał Klimczak – Szymek w krainie nudzimisiów

 Przedszkolak Szymek przeniósł się do krainy nudzimisiów i dostał bardzo ważne zadanie. Stworzył z przyjaciółmi drużynę, która wyruszyła na wyprawę do Lasu Marzeń. Kogo tam szukali i czy go znaleźli? Ich wędrówka była długa i pełna przygód. Czasem troszkę niebezpieczna, ale drużyna bez trudu pokonuje wszelkie przeszkody. Przyjaciele dowiadują się, jak to jest, gdy wszystkie marzenia się spełniają i czy można się tym… znudzić. Nudzimisie to stworzenia, które z pewnością pokocha każde dziecko. Zarówno te maluszki, które słuchają głosu mamy podczas lektury, jak i te nieco większe. Ciekawe i wciągające przygody nudzimisiów pobudzają wyobraźnię małych czytelników i napawają nadzieją, że gdzieś znajduje się taki mały wesoły świat, w którym wszystko jest możliwe. W serii ukazały się: „Nudzimisie”, „Nudzimisie i przyjaciele”, „Nudzimisie i przedszkolaki”.Miriam Dubini – Wiatr. Wiadomość do mnieZacznijmy od okładki: w błękicie i bieli tuż pod tytułem dziewczyna w glanach z przymkniętymi oczami opada na chmury, a wokół lśnią pióra. Sama okładka wystarczy, by zacząć marzyć. "Wiatr. Wiadomość do mnie" jest lekką historią o uczuciu dwójki nastolatków, połączonych tą samą pasją. Całość oprawiona jest w magiczną mgiełkę, która nadaje aury tajemniczości. Greta to trzynastoletnia dziewczyna, która znacznie różni się od swoich rówieśniczek. Jest zamknięta na relacje z innymi i nie zamierza nawiązywać nowych znajomości. Dla niej liczy się tylko rower, którym przemierza uliczki Rzymu. Los jednak płata różne figle i Greta poznaje Emmę oraz Lucię, których relacje w wyniku zaistniałej sytuacji zacieśniają się. Pojawia się także Anselmo – chłopak kryjący w sobie pewną tajemnicę, którą dziewczyny próbują rozwikłać. ”Wiatr” odnaleźć można w dziale literatury dziecięcej. Powieść jednak można bez cienia wątpliwości polecić również starszym czytelnikom.

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 MBP przy ul. Piastowskiej 1

Jaskółki z bibliotecznej półki 33

Anna Janko - Maciupek i Maleńtas - Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy


Anna Janko stworzyła pierwszą książkę dla dzieci. W tomie „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy” pokazała świat oczyma nie jednego, lecz dwojga dzieci od momentu poczęcia do przełomowej chwili narodzin. To wyjątkowa opowieść o życiu bliźniąt w łonie matki. Żadnego dydaktyzmu, zero medycyny, zabawne dialogi, estetyczne ilustracje. Niezwykła książka, która w prosty sposób pokazuje trudne zagadnienia związane z najwcześniejszym rozwojem dziecka. Maciupek i Maleńtas mieszkają jeszcze w Brzuchu Mamy. Szykują się do przyjścia na świat i zastanawiają nad różnymi ważnymi sprawami. Jak jest na zewnątrz i jak się tam przedostaną? Jak wygląda Mama? Lektura sprawi niewątpliwą przyjemność zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. Świetnie nada się również jako pomoc do zajęć edukacyjnych z dziećmi, a nawet jako tekst do bajkoterapii.


Moni Nilsson - Tylko Tsatsiki


Moni Nilsson stworzyła powieść bardzo życiową – prawdziwą. Nie boi się poruszać tematów ważnych, niczego nie zamiata pod dywan. Jest tu miejsce na miłość i śmierć, przyjaźń i konflikty. To już trzeci (z pięciu) tom przygód chłopca o dość niezwykłym imieniu Tsatsiki. Z każdym tomem Tsatsiki jest coraz starszy: w pierwszym chodził do pierwszej klasy, w drugim do drugiej, a w trzecim - wiadomo. Autorce nie brakuje poczucia humoru, co udziela się również jej bohaterom. Chłopiec ma dość nietypową mamę, która gra na basie w zespole rockowym, swojego tatę poznaje dopiero jak ma osiem lat, a ten jest Grekiem i zajmuje się połowem ośmiornic. Poza tym Tsatsikiego trapią zwyczajne dziecięce problemy. Mamuśka ma w sobie coś takiego, że Tsatsiki zawierza jej swoje sekrety. Matka i syn są parą przyjaciół, od których można się wiele nauczyć. Ta seria jest super! (Tsatsiki i Mamuśka, Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic, Tylko Tsatsiki)


John Flanagan - Wyrzutki


Wyrzutki to pierwszy tom trylogii „Drużyna” Johna Flanagana. Skandyjska trylogia rozgrywająca się w świecie znanym z bestsellerowej serii „Zwiadowcy”. W Skandii ludzie znają tylko jeden sposób na to, by młody mężczyzna stał się wojownikiem. Nastoletni chłopcy są dzieleni na grupy i wysyłani na trzymiesięczną wyprawę. Uczą się żeglarstwa, walki, taktyki, sztuki przetrwania... Drużyna przeciwko drużynie, wyzwanie za wyzwaniem. Tylko jedna grupa odniesie zwycięstwo. Hal Mikkelson, syn uznanego skandyjskiego wojownika i aralueńskiej matki, musi bardzo się postarać, by udowodnić swą wartość. Staje na czele jednej z drużyn złożonych z jemu podobnych, wyrzutków i odszczepieńców, i wie, że walka o zwycięstwo będzie trudna. Po swojej stronie ma tylko spryt, inteligencję, hart ducha oraz przyjaciół. Czyta się przyjemnie i lekko, czytelnik otrzymuje solidną dawkę humoru, a przede wszystkim może poczuć tego niezwykłego ducha, charakteryzującego skandynawskich rozbójników morskich.

Książki do wypożyczenia w dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 MBP przy ul. Piastowskiej 1.