Spotkanie z literaturą i sztuką…

28 maja 2019 r. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizowały szczególne spotkanie moderatorów i przede wszystkim klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszym województwie.

W niezwykle ciekawym programie dnia przewidziano wiele atrakcji. Uczestnicy mogli wybrać interesującą lekcję muzealną Na tropie muzealnych hitów bądź Cudo-Twórcy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu lub Zapraszamy do Soplicowa w Muzeum Pana Tadeusza. Kolejną atrakcją był porywający wykład Marii Tyws zatytułowany Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka. Dużą atrakcją był niewątpliwie nastrojowy koncert zespołu jazzowego CSW Trio, jak również interesujące spotkanie z reporterką i pisarką, autorką biografii Jana Twardowskiego, Beksińskich czy Krzysztofa Komedy – Magdaleną Grzebałkowską. Niezwykle pouczające Spotkanie z literaturą i sztuką miało wyjątkowo bogatą oprawę. Organizatorzy zadali sobie wiele wysiłku i zadbali o niezapomnianą atmosferę, jak również przygotowali wiele niespodzianek dla wszystkich uczestników tego niecodziennego wydarzenia.

W tym pełnym wrażeń przedsięwzięciu uczestniczyły również przedstawicielki bielawskiego DKK.

IMG-20190604-WA0013.jpg

IMG-20190604-WA0016.jpg

IMG-20190604-WA0007.jpgIMG-20190604-WA0023.jpgIMG-20190604-WA0022.jpg

Evžen Boček

Podczas majowego (23.05.2019) spotkania DKK sięgnęłyśmy po czeską literaturą współczesną. Evžen Boček, o którym rozmawiałyśmy, jest nie tylko pisarzem, ale także kasztelanem zamku Miloticach na Morawach. Książki tego autora adresowane są dla wszystkich ceniących sobie przede wszystkim dobry humor.

Evžen Boček debiutował powieścią zatytułowaną Dziennik kasztelana. Popularność przyniosła mu lubiana przez czytelników, nie czeskich, seria książek opowiadających o perypetiach nietuzinkowej rodziny Kostków, która powraca z Ameryki do Czech, aby przejąć dawną siedzibę rodową – zamek Kostka. Na cykl składają się: Ostatnia arystokratka, Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu oraz Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka. Osobliwe sytuacje, plejada niezapomnianych i nader wyrazistych postaci i przede wszystkim surrealistyczny wręcz humor sprawiają, że powieści Evžen Boček to wyśmienita propozycja na zbliżające się lato. Gorąco polecamy!

Szczepan Twardoch - objawienie współczesnej polskiej prozy

Szczepan Twardoch, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania DKK (28.03.2019) to utalentowany i niezwykle obiecujący pisarz, publicysta i felietonista młodego pokolenia.

Autor urodził się i mieszka na Górnym Śląsku, w wywiadach często podkreśla, że jego twórczość silnie zakorzeniona jest w kulturze śląskiej. Miejsce urodzenia niewatpliwie wywarło duży wpływ na tego autora, a kwestia przynależności kulturowej oraz tożsamości narodowej nierzadko pojawiają się w jego utworach. Jest autorem wszechstronnym, w swoim dorobku ma zarówno powieści, opowiadania, eseje i jak dzienniki. Oryginalność pisarstwa Szczepana Twardocha została zauważona zarówno przez krytykę jak i czytelników, a utwory autora, m.in. Morfina, Drach czy Król, były nominowane do wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymały też wiele nagród.

Szczepan Twardoch to pisarz interesujący, niewątpliwie wyróżniający się i pomimo młodego wieku niezwykle dojrzały.

Dorota Terakowska

W ostatni czwartek lutego (28.02) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiałyśmy o twórczości uznanej krakowskiej dziennikarki i pisarki – Doroty Terakowskiej.

Początkowo adresatami książek Doroty Terakowskiej były dzieci i młodzież, później pisała również dla czytelnika dojrzałego. Córka czarownic, Samotność Bogów, Tam gdzie spadają anioły, Poczwarka, Ono – to tylko niektóre z niezapomnianych książek Doroty Terakowskiej. Rzeczywistość przenika się w nich z elementami magii, baśni i metafizyki. Talent i ogromną wrażliwość Doroty Terakowskiej docenili nie tylko miłośnicy fantasy. Pisarka była laureatką prestiżowych nagród, wiele z jej dzieł wpisanych zostało m.in. na Listę Honorową IBBY, a uniwersalne i ponadczasowe prawdy trafiają do kolejnych pokoleń czytelników autorki.

Książki Doroty Terakowskiej pokazują rzeczywistość z całą jej złożonością i życie we wszystkich barwach - mówią o inności, samotności oraz o potrzebie tolerancji. Dorota Terakowska odeszła niestety przedwcześnie w 2004 roku.

Fascynujący świat roślin

Podczas pierwszego w 2019 roku spotkania (24.01) DKK rozmawiałyśmy o niezwykle interesującej książce Richarda Mabey’a pt. Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia, w której autor opisuje olśniewającą i niewyobrażalną wręcz złożoność otaczającej nas przyrody.

Richard Mabey jest uznanym pisarzem i dziennikarzem, a także przyrodnikiem – jego rozległa i imponująca wiedza oraz talentem literacki z miejsca ujmują wszystkich czytelników. Autor nie tylko przybliża czytelnikom poszczególne gatunki roślin, ale zgłębia także niesamowity wpływ flory na ludzkość na przestrzeni dziejów. Z publikacji można dowiedzieć się o silnych związkach przyrody z wieloma dziedzinami nauki, sztuki, literatury.

Roślinny kabaret to pozycja dla koneserów. Choć niewątpliwie cenna i wartościowa wymaga jednak od odbiorcy dużej uwagi i skupienia. Rozległy zakres tematyczny oraz szczegółowość treści mogą przytłoczyć mniej wyrobionego miłośnika natury.