Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 4

Wczoraj 142

Ten tydzień 201

Ten miesiąc 1501

Wszystkie 876799

Wielkość czcionki

Kulturalnie i lokalnie… śladami Marianny Orańskiej

Kulturalnie i lokalnie…

śladami Marianny Orańskiej

 

Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe - pełne niezwykle malowniczych miejsc, które od lat wspólnie i na nowo odkrywamy w ramach cyklu: „Kulturalnie i lokalnie”.

Prawdziwą perłą na mapie Dolnego Śląska jest niewątpliwie dawna rezydencja Marianny Orańskiej w pobliskim Kamieńcu Ząbkowickim, którą podziwiałyśmy 19 września. Okazały obiekt, jego burzliwe koleje, a przede wszystkim historia życia jej dawnej właścicielki, kobiety niezwykłej i wyprzedzającej epokę, w której żyła – zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim to miejsce interesujące – pozyskane środki oraz przemyślane działania Gminy sukcesywnie przywracają temu niezwykłemu miejscu dawny blask i świetność.

To już 10 lat!

To już 10 lat!

Wyjątkowy przebieg miało ostatnie - jubileuszowe spotkanie DKK. Wszystkim nam trudno było uwierzyć, że bielawski Dyskusyjny Klub Książki liczy już 10 lat!
Z rozrzewnieniem wspominałyśmy pierwsze spotkanie klubowiczów, które odbyło się 26 listopada 2009 roku w dawnej siedzibie przy ul. Stefana Żeromskiego 43 i poświęcone było twórczości Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Za nami wiele spotkań, mnóstwo przeczytanych stronic i wiele niezapomnianych rozmów o ciekawych książkach, ludziach, filmach i o tym wszystkim co nas frapuje i porusza. Lubimy ze sobą rozmawiać, poznawać swoje poglądy, a przede wszystkim cenimy sobie wspólnie spędzony czas. W ramach, realizowanego z powodzeniem od lat, cyklu „Kulturalnie i lokalnie…” odkryłyśmy wiele dolnośląskich atrakcji, jak np. wyjątkowy Zamek Kapitanowo w Ściniawce Średniej, czy unikatowe, choć znajdujące się w tak bliskim przecież Dzierżoniowie, Synagoga i Cmentarz Żydowski.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszym Klubie. Mamy nadzieję, że przed nami do odkrycia jeszcze wiele tematów, autorów i miejsc. Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań!

Evžen Boček

Podczas majowego (23.05.2019) spotkania DKK sięgnęłyśmy po czeską literaturą współczesną. Evžen Boček, o którym rozmawiałyśmy, jest nie tylko pisarzem, ale także kasztelanem zamku Miloticach na Morawach. Książki tego autora adresowane są dla wszystkich ceniących sobie przede wszystkim dobry humor.

Evžen Boček debiutował powieścią zatytułowaną Dziennik kasztelana. Popularność przyniosła mu lubiana przez czytelników, nie czeskich, seria książek opowiadających o perypetiach nietuzinkowej rodziny Kostków, która powraca z Ameryki do Czech, aby przejąć dawną siedzibę rodową – zamek Kostka. Na cykl składają się: Ostatnia arystokratka, Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu oraz Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka. Osobliwe sytuacje, plejada niezapomnianych i nader wyrazistych postaci i przede wszystkim surrealistyczny wręcz humor sprawiają, że powieści Evžen Boček to wyśmienita propozycja na zbliżające się lato. Gorąco polecamy!

Spotkanie z literaturą i sztuką…

28 maja 2019 r. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizowały szczególne spotkanie moderatorów i przede wszystkim klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszym województwie.

W niezwykle ciekawym programie dnia przewidziano wiele atrakcji. Uczestnicy mogli wybrać interesującą lekcję muzealną Na tropie muzealnych hitów bądź Cudo-Twórcy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu lub Zapraszamy do Soplicowa w Muzeum Pana Tadeusza. Kolejną atrakcją był porywający wykład Marii Tyws zatytułowany Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka. Dużą atrakcją był niewątpliwie nastrojowy koncert zespołu jazzowego CSW Trio, jak również interesujące spotkanie z reporterką i pisarką, autorką biografii Jana Twardowskiego, Beksińskich czy Krzysztofa Komedy – Magdaleną Grzebałkowską. Niezwykle pouczające Spotkanie z literaturą i sztuką miało wyjątkowo bogatą oprawę. Organizatorzy zadali sobie wiele wysiłku i zadbali o niezapomnianą atmosferę, jak również przygotowali wiele niespodzianek dla wszystkich uczestników tego niecodziennego wydarzenia.

W tym pełnym wrażeń przedsięwzięciu uczestniczyły również przedstawicielki bielawskiego DKK.

IMG-20190604-WA0013.jpg

IMG-20190604-WA0016.jpg

IMG-20190604-WA0007.jpgIMG-20190604-WA0023.jpgIMG-20190604-WA0022.jpg

Szczepan Twardoch - objawienie współczesnej polskiej prozy

Szczepan Twardoch, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania DKK (28.03.2019) to utalentowany i niezwykle obiecujący pisarz, publicysta i felietonista młodego pokolenia.

Autor urodził się i mieszka na Górnym Śląsku, w wywiadach często podkreśla, że jego twórczość silnie zakorzeniona jest w kulturze śląskiej. Miejsce urodzenia niewatpliwie wywarło duży wpływ na tego autora, a kwestia przynależności kulturowej oraz tożsamości narodowej nierzadko pojawiają się w jego utworach. Jest autorem wszechstronnym, w swoim dorobku ma zarówno powieści, opowiadania, eseje i jak dzienniki. Oryginalność pisarstwa Szczepana Twardocha została zauważona zarówno przez krytykę jak i czytelników, a utwory autora, m.in. Morfina, Drach czy Król, były nominowane do wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymały też wiele nagród.

Szczepan Twardoch to pisarz interesujący, niewątpliwie wyróżniający się i pomimo młodego wieku niezwykle dojrzały.