Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 31

Wczoraj 42

Ten tydzień 265

Ten miesiąc 1215

Wszystkie 862658

Wielkość czcionki

Szczepan Twardoch - objawienie współczesnej polskiej prozy

Szczepan Twardoch, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania DKK (28.03.2019) to utalentowany i niezwykle obiecujący pisarz, publicysta i felietonista młodego pokolenia.

Autor urodził się i mieszka na Górnym Śląsku, w wywiadach często podkreśla, że jego twórczość silnie zakorzeniona jest w kulturze śląskiej. Miejsce urodzenia niewatpliwie wywarło duży wpływ na tego autora, a kwestia przynależności kulturowej oraz tożsamości narodowej nierzadko pojawiają się w jego utworach. Jest autorem wszechstronnym, w swoim dorobku ma zarówno powieści, opowiadania, eseje i jak dzienniki. Oryginalność pisarstwa Szczepana Twardocha została zauważona zarówno przez krytykę jak i czytelników, a utwory autora, m.in. Morfina, Drach czy Król, były nominowane do wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymały też wiele nagród.

Szczepan Twardoch to pisarz interesujący, niewątpliwie wyróżniający się i pomimo młodego wieku niezwykle dojrzały.

Dorota Terakowska

W ostatni czwartek lutego (28.02) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiałyśmy o twórczości uznanej krakowskiej dziennikarki i pisarki – Doroty Terakowskiej.

Początkowo adresatami książek Doroty Terakowskiej były dzieci i młodzież, później pisała również dla czytelnika dojrzałego. Córka czarownic, Samotność Bogów, Tam gdzie spadają anioły, Poczwarka, Ono – to tylko niektóre z niezapomnianych książek Doroty Terakowskiej. Rzeczywistość przenika się w nich z elementami magii, baśni i metafizyki. Talent i ogromną wrażliwość Doroty Terakowskiej docenili nie tylko miłośnicy fantasy. Pisarka była laureatką prestiżowych nagród, wiele z jej dzieł wpisanych zostało m.in. na Listę Honorową IBBY, a uniwersalne i ponadczasowe prawdy trafiają do kolejnych pokoleń czytelników autorki.

Książki Doroty Terakowskiej pokazują rzeczywistość z całą jej złożonością i życie we wszystkich barwach - mówią o inności, samotności oraz o potrzebie tolerancji. Dorota Terakowska odeszła niestety przedwcześnie w 2004 roku.

Fascynujący świat roślin

Podczas pierwszego w 2019 roku spotkania (24.01) DKK rozmawiałyśmy o niezwykle interesującej książce Richarda Mabey’a pt. Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia, w której autor opisuje olśniewającą i niewyobrażalną wręcz złożoność otaczającej nas przyrody.

Richard Mabey jest uznanym pisarzem i dziennikarzem, a także przyrodnikiem – jego rozległa i imponująca wiedza oraz talentem literacki z miejsca ujmują wszystkich czytelników. Autor nie tylko przybliża czytelnikom poszczególne gatunki roślin, ale zgłębia także niesamowity wpływ flory na ludzkość na przestrzeni dziejów. Z publikacji można dowiedzieć się o silnych związkach przyrody z wieloma dziedzinami nauki, sztuki, literatury.

Roślinny kabaret to pozycja dla koneserów. Choć niewątpliwie cenna i wartościowa wymaga jednak od odbiorcy dużej uwagi i skupienia. Rozległy zakres tematyczny oraz szczegółowość treści mogą przytłoczyć mniej wyrobionego miłośnika natury.

Kazuo Ishiguro – za młody na Nobla…

Kazuo Ishiguro, o którym rozmawiałyśmy podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, to wybitny brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Ten uznany i nagradzany autor jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W wywiadach podkreśla, że takie uznanie było dla niego dużym zaskoczeniem. Z humorem mówi sam o sobie, że jest zbyt młody na Nobla.

Kazuo Ishiguro jest autorem powieści: „Pejzaż w kolorze sepii”, „Malarz świata ułudy”, „Okruchy dnia „Niepocieszony”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Nie opuszczaj mnie” oraz ,,Pogrzebany olbrzym”. Podczas spotkania rozmawiałyśmy przede wszystkim o powieści pt. „Okruchy dnia”. Zarówno książka jak i jej ekranizacja z 1993 roku wywarła na nas duże wrażenie. Film, z wybitną kreacją Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson spotkał się z niezwykle przychylną opinią zarówno krytyków jak i publiczności. Sukces adaptacji trzeciej powieści Kazuo Ishiguro miał też duży wpływ na sukces samej książki i jej autora.

Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, którego całe życie podporządkowane jest pracy. Lojalność, dążenie do perfekcji, bezgraniczne oddanie pracodawcy, wręcz służalczość wobec niego, czynią tę postać wyjątkowo tragiczną. Podczas symbolicznej podróży bohater dokonuje gorzkiego bilansu swojego życia i uświadamia sobie, że bezpowrotnie utracił wszystko co ważne, a jego życie było dotychczas jedynie wegetacją. To doskonała powieść psychologiczna o podporządkowaniu jednostki, a zarazem wnikliwy obraz angielskiego społeczeństwa pierwszej połowy XX w.

Kazuo Ishiguro to pisarz światowego formatu, po twórczość którego niewątpliwie warto sięgnąć.

Kulturalnie i globalnie - biblioteka miejscem spotkań wielu kultur... INDONEZJA

19 listopada 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie gościła Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolożka i antropolożka, autorka wielu artykułów i książek, m.in.: „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”, w których dzieli się z czytelnikami wrażeniami ze swoich licznych eskapad.

Anna Jaklewicz z powodzeniem łączy pracę i życiową pasję którą w jej przypadku są właśnie podróże. Autorka jest ogromnie ciekawa świata i drugiego człowieka. Zawsze stara się dotrzeć do miejsc wyjątkowych, niedostępnych dla większości turystów, a o swoich barwnych wyprawach niezwykle ciekawie opowiada podczas spotkań autorskich.

Indonezja, o której w poniedziałek opowiadała nam podróżniczka, to miejsce niezwykłe, pełne barw i smaków. Kraj wyspiarski, zróżnicowany geograficznie, etnicznie i kulturowo. Anna Jaklewicz w niezwykle interesujący sposób przybliżyła uczestnikom spotkania to piękne, ciepłe i wiecznie zielone miejsce na ziemi. Obecni na spotkaniu z fascynacją słuchali również opowiadań o ciemnej stronie tego egzotycznego miejsca (masowa wycinka lasów, zanieczyszczenie wód czy… śmieci).

Spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu Kulturalnie i globalnie, było bardzo udane i pouczające. Niewątpliwie słuchacze poznali wiele ciekawych i inspirujących faktów o Indonezji, których nadaremnie szukać w przewodnikach.