18 października 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyło się niezwykle emocjonujące spotkanie z Sylwią Winnik. Autorka pomimo młodego wieku dotyka w swej książce bardzo trudnych kwestii, pisząc z pasją o wstrząsających wydarzeniach, które mimo upływu lat wywołują w czytelniku silne emocje.

„Dziewczęta z Auschwitz” to przejmujące świadectwo niewyobrażalnego barbarzyństwa nazistowskiej machiny śmierci. Książka jest pokłosiem głęboko poruszających rozmów autorki z dwunastoma kobietami, które przeżyły potworności II Wojny Światowej. Bohaterki Sylwii Winnik, ocalałe z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, całe życie zmagały się z traumą tych doświadczeń. Sylwia Winnik ukazuje całe zło, jakim była wojna, poprzez pryzmat emocji jakie wywołuje historia pojedynczego człowieka.

Wrodzona wrażliwość autorki sprawiła, że to spotkanie z historią zostanie w pamięci uczestników na bardzo długo. To spotkanie autorskie było naprawdę wyjątkowe, pełne emocji i wzruszeń… Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność.

Poruszające doniesienia medialne z akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wstrząsające informacje o tragicznej śmierci polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza wciąż jeszcze tkwią w naszej pamięci. Wydarzenia takie jak te zawsze wywołują wiele kontrowersji, a góry przez wiele dni pozostają na ustach setek osób.

We wrześniu rozmawiałyśmy o książce Mariusza Sepioło pt.,, Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”. Autor porusza wywołujący wiele emocji temat jakim jest himalaizm kobiecy. Opisuje spektakularne osiągnięcia Polek, które wpisały się na karty światowego himalaizmu. Z książki można także dowiedzieć się o niezwykle trudnych zmaganiach himalaistek z własnymi słabościami oraz poznać historię ich walki o swoją pozycję w zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Ich miłość do gór okupiona była zwykle wieloma bardzo trudnymi osobistymi wyborami. Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Halina Kruger-Syrokomska, Kinga Baranowska i inne bohaterki Mariusza Sepioło to postacie wyjątkowe, silne, odważne, zdeterminowane i oddane swojej pasji.

,,Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” przybliżają sylwetki niezwykłych kobiet, które za swoją pasję nierzadko musiały zapłacić bardzo wysoką cenę. To zdecydowanie pozycja warta polecenia. Z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom gór.

Justyna Kopińska - objawienie polskiego reportażu

Justyna Kopińska, o której rozmawiałyśmy podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, to dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”. Mimo młodego wieku jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. jako pierwsza Polka zdobyła nagrodę European Press Prize, zwaną europejskim Pulitzerem.

Justyna Kopińska w swoich reportażach dotyka niezwykle trudnych spraw społecznych, brutalnie obnażając wszelkie patologie życia publicznego. Problematyka poruszana przez autorkę wywarła na nas wstrząsające wrażenie. Prawdziwe, tragiczne ludzkie historie porażają czytelnika, a lakoniczna narracja autorki zmusza do głębokiej refleksji.

Przejmujące, niezwykle mocne teksty Justyny Kopińskiej nie pozostawiają czytelnika obojętnym i pokazują wprost i bez retuszu otaczającą nas rzeczywistość. Książki Justyny Kopińskiej: „Polska odwraca oczy”, „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Z nienawiści do kobiet” to bez wątpienia pozycje po które warto sięgnąć!

Krystyna Janda

Krystyna Janda, o której rozmawiałyśmy podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, to postać wyjątkowa, charakterystyczna i niewątpliwie charyzmatyczna. Uznana aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, felietonistka - z dużym sukcesem łączy wiele życiowych ról.

Krystyna Janda stworzyła wiele wybitnych i niezapomnianych kreacji. Debiutowała na szklanym ekranie rolą Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. Grała m.in. u Ryszarda Bugajskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Radosława Piwowarskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych największych polskich reżyserów. Przez wiele lat była aktorką warszawskiego Teatru Powszechnego. Jest właścicielką i dyrektorem artystycznym pierwszego prywatnego teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.

Krystyna Janda jest również niezwykle zaangażowana w sprawy społeczne, a jej błyskotliwe i bezkompromisowe felietony odnoszą się do ważnych bieżących spraw i otaczającej nas rzeczywistości. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o ponadczasowych rolach Krystyny Jandy i jej charakterystycznej ekspresji. Ogromnie ujęło nas podejście artystki i pomoc jaką otacza starszych, nieco już zapomnianych, aktorów, których zaprasza do reżyserowanych przez siebie spektakli. Niezwykle ciepło Krystyna Janda pisze i mówi między innymi o radościach i trudach macierzyństwa i przywiązaniu do swoich zwierzaków. W bardzo przejmujący sposób pisze także o trudach radzenia sobie z codziennością po odejściu ukochanej osoby.

Krystyna Janda to niewątpliwie ikona…i wzór dla wielu kobiet.

Jacek Dehnel „Lala”

W kameralnej atmosferze przebiegło kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiałyśmy o wyjątkowej powieści Jacka Dehnela pt. „Lala”.

Tytułową „Lalą” jest babcia autora, Helena Bieniecka, kobieta niezwykła, która zwykła mówić o sobie, że „zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia”. Bohaterka, wyprzedzająca swoją epokę, snuje niezwykle barwną opowieść o swoim życiu, wielokulturowej rodzinie i minionych jakże burzliwych czasach. Pełna zabawnych anegdot historia przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami minionego stulecia, a narracja seniorki rodu przeplata się z narracją wnuka.

„Lala” to niezwykła saga, powieść nie tylko o budowaniu własnej tożsamości, ale także o przemijaniu i odchodzeniu. „Lala” jest powieścią niezwykle dojrzałą, styl i kultura języka robią jeszcze większe wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę młody wiek autora.