Dwanaście srok za ogon

Stanisław Łubieński, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki jest absolwentem kulturoznawstwa oraz ukrainistyki, pisarzem i publicystą. Na rynku wydawniczym debiutował w 2012 roku biografią zatytułowaną „Pirat stepowy”, w której opisuje życie legendarnego ukraińskiego rewolucjonisty Nestora Machno. Jego kolejna książka – „Dwanaście srok za ogon” – odzwierciedla z kolei wielką ornitologiczną fascynację autora.

„Dwanaście srok za ogon” to książka wyjątkowa. Jest to zarówno reportaż jak i piękna gawęda o świecie, który choć istnieje w zasięgu wzroku, bywa niestety przez wielu niezauważany. Ten niezwykle fascynujący zapis obserwacji życia ptaków, ale także liczne dygresje i nawiązania autora do literatury, sztuki czy filmu urzekły ogromnie wszystkie uczestniczki spotkania. Autor sprowokował nas również do dyskusji o postępującej degradacji przyrody oraz inwazyjnej postawie człowieka wobec środowiska naturalnego.

Książce „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego w 2017 przyznano nagrodę publiczności Nike. Stanisław Łubieński jest z pewnością wielkim pasjonatem i orędownikiem ptaków, ale przede wszystkim jest ich zagorzałym obrońcą. Pozycja niewątpliwie godna polecenia.

Wspomnienie o Zbigniewie Cybulskim

W 2017 roku obchodzona była 90. rocznica urodzin oraz 50. rocznica tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Ten wybitny, związany z Dzierżoniowem aktor, odtwórca wielu niezapomnianych ról, wyrazisty i barwny przedstawiciel polskiej kinematografii, nierzadko nazywany był polskim Jamesem Deanem.

Zbigniew Cybulski spędził w Dzierżoniowie dwa lata. Był absolwentem tamtejszego gimnazjum (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego). Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Dzierżoniowa opowiadała właśnie między innymi o związkach tego wybitnego polskiego aktora z miastem. Tę niezwykle interesującą ekspozycję zatytułowaną: „Zbigniew Cybulski – życie i gra. Opowieść o legendzie polskiego kina” podziwiały wspólnie członkinie bielawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Wystawa, którą można było oglądać do końca stycznia 2018 r., była wyjątkowa okazją do zobaczenia pamiątek z życia tego młodego dzierżoniowianina, ucznia i harcerza, wielkiego artysty.

Eduardo Mendoza

Ostatnie w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było twórczości Eduarda Mendozy - cenionego hiszpańskiego pisarza, związanego blisko z Barceloną.

Eduardo Mendoza jest autorem wielu powieści,  w tym  oryginalnego cyklu o fryzjerze damskim, którego perypetie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, „Oliwkowy labirynt”, „Przygoda fryzjera damskiego”, „Awantura o pieniądze albo życie” i „Tajemnica zaginionej ślicznotki” -  to swoisty pastisz kryminału i niekończąca się komedia pomyłek opowiadająca o przygodach osobliwego detektywa-amatora. Eduardo Mendoza jest pisarzem ze wszech miar unikalnym. Absurd, ironia, wyraziste, nierzadko przerysowane, postacie, a przede wszystkim specyficzny humor są dla tego pisarza niezwykle charakterystyczne. Jest on niewątpliwie interesującym i niebanalnym przedstawicielem współczesnej prozy hiszpańskiej. Klubowiczki gorąco polecają zapoznać się z jego twórczością.

Haruki Murakami

Tematem listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była twórczość wybitnego japońskiego pisarza – Harukiego Murakamiego.

Haruki Murakami to jeden z najbardziej uznanych oraz nagradzanych współczesnym autorów. W swoim dorobku ma wiele powieści, esejów i zbiorów opowiadań. Jest także cenionym tłumaczem literatury amerykańskiej, przełożył z języka angielskiego m.in.: utwory Francisa Scotta Fitzgeralda, Johna Irvinga, Trumana Capote. Prywatnie Haruki Murakami jest zapalonym maratończykiem.

Utwory Haruki Murakamiego, o których rozmawiałyśmy podczas spotkania: „Wszystkie boże dzieci tańczą”, „Kronika ptaka nakręcacza” oraz „Przygoda z owcą” wydały nam się oryginalne i ciekawe, a czasem także nieco dziwne i osobliwe. Trudno było nam ocenić czy specyficzny styl Murakamiego wynika z kręgu kulturowego, z którego pochodzi, czy jest to jego indywidualna cecha jako pisarza.

Haruki Murakami to niewątpliwie pisarz interesujący i wart przeczytania – nie bez przyczyny od lat wymieniany jest w gronie faworytów do literackiej nagrody Nobla.

Elena Ferrante

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o  Elenie Ferrante, niezwykle intrygującej pisarce, której książki spotkały się z dużym zainteresowaniem czytelników oraz uznaniem krytyków literackich.

Elena Ferannte to pseudonim włoskiej pisarki, a liczne spekulacje dotyczące jej prawdziwej tożsamości (a nawet nierzadko płci autorki) potęgują towarzyszącą jej aurę tajemniczości. Bestsellerowy cykl neapolitański, na który składają się powieści: „Genialna przyjaciółka”, „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki” oraz „Historia zaginionej dziewczynki” stał się światowym wydarzeniem literackim.

Fascynująca saga Eleny Ferrante traktuje o skomplikowanej i burzliwej relacji dwóch przyjaciółek. Bohaterki, Elena Greco i Lila urzekają czytelnika, a ich pełna determinacji próba wyrwania się z zamkniętego kręgu biedy i przemocy fascynuje i porywa. Autorka opisuje trudną sytuację kobiet w patriarchalnym społeczeństwie dwudziestowiecznych Włoch.

„Genialna przyjaciółka” oraz inne książki z tego cyklu bez wątpienia zasługują na polecenie. To interesująca propozycja na długie jesienne wieczory – gorąco i jednogłośnie rekomendowana przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.