Archiwum Regionalne

Twoje IP 107.20.34.144
Dzisiaj: Lis 23, 2014

Święta Wielkanocne z tradycją

Przed świętami Wielkanocnymi, do działu dziecięco-młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) przy ul. Stefana Żeromskiego 43, przyszła grupa „Słoneczka” z Niepublicznego Przedszkola „Montessori” ze swoją nauczycielką Ewą Marzec.

Po serdecznym przywitaniu, bibliotekarka Jolanta Matuszczak przeczytała dwa wiersze, Ryszarda Prymusa Wielkanoc i Hanny Łochockiej Lany poniedziałek, które wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój. Następnie wywiązała się krótka rozmowa na temat tradycji związanych ze świętem Wielkiejnocy. Przedszkolaki znały wielkanocne obrzędy: przygotowywanie palmy na Niedzielę Palmową, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę: baranka, chleb, pisanki, kiełbasę, masło, chrzan, babkę oraz sól i wodę, w Wielkanoc, po uroczystym śniadaniu, dzieci obdarowywane są tzw. „zajączkiem”, a w drugi dzień świąt zwanym Lanym Poniedziałkiem, wszyscy oblewają się wodą. Chętnie opowiadały, w jaki sposób w ich rodzinach obchodzi się wielkanocną tradycję.

Na zakończenie spotkania „Słoneczka” powiedziały wierszowane życzenia oraz wiersz pt. „Śmigus-dyngus” i podarowały bibliotekarce Jolancie Matuszczak piękną kartkę świąteczną wykonaną w przedszkolu. Bibliotekarka, żeby tradycji stało się zadość, zabawiła się z dziećmi w śmigusa-dyngusa, po czym złożyła im i ich opiekunce świąteczne życzenia i poczęstowała czekoladowymi jajeczkami.

Od lewej: Ewa Marzec, Jolanta Matuszczak

Jolanta Matuszczak